26 Nisan 2012 Perşembe

Avrupa Futbolunun Zirvesi
Devler liginde finalin adı resmen belli oldu. Bayern Münih ve Chelsea, sezon başından beri her kulvarda rakipsiz olarak tanımlanan Barcelona ve Real Madrid’i eleyerek Münih’deki final için yerlerini ayıttılar. Dünyanın tartışmasız en güçlü iki takımı olarak görülen İspanyol ekipleri ise beklediklerinden erken bir tarihte evlerinin yolunu tuttular. Peki ne oldu da kadro kaliteleri ile diğer takımlardan bariz bir şekilde önde olan iki ekip aynı turda benzer bir senaryoyla devler ligine veda etmek zorunda kaldılar.

                Barcelona ve Real Madrid’in finale varamadan elenmelerindeki sebepleri incelediğimizde her iki takımın da bariz favori olmalarının yarattığı psikolojik rahatlığı söyleyebiliriz. Bu rahatlıkla ilk maçlara çıkan iki ekip de benzer birer yenilgi almışlardı. Bu yenilgiler biraz onları kendine getirse de iki Şampiyonlar Ligi maçı arasında La Liga’nın final niteliğindeki maçında , El Clasico’da kozlarını paylaşması oyuncuların hem fizik hem de motivasyon açısından zayıf düşmelerine sebep oldu. Ve tekrar bu hafta içine geldiğimizde her iki İspanyol temsilcisi de karşılarında kendilerinin tam tersine haftayı dinlenerek geçirmiş ve müthiş motive olmuş iki takım Bayern Münih ve Chelsea’yi buldular. Aşırı özgüvenleri yüzünden ilk maçlarda adeta birer avans vererek ikinci maça çıkan Real ve Barça El Clasico’dan da bir hayli yıpranmış çıkınca elenmekten kurtulamadılar. Real Madrid ve Barcelona’nın neden elendiğini ayrı ayrı incelemektense, elenmelerindeki benzer sebepleri gördüğümüz zaman neden aynı turda benzer bi şekilde elendiklerini daha rahat anlayabiliyoruz.


                Her iki favorinin de elenmesi Dünya kamuoyunda bir şok etkisi yaratsa da onları eleyen Bayern Münih ve Chelsea’yi de etraflıca konuşmak gerekiyor. Liglerinde umduklarını bulamayan bu iki takım için neredeyse Şubat ayından beri tek hedef Şampiyonlar Ligi’ydi. Bayern Münih geniş ve kaliteli kadrosuyla final için Barça ve Real’den sonra en büyük aday olarak görülüyordu ve bir hayli güvenle gelmişlerdi yarı finale kadar. Chelsea ise teknik direktör değişikliğinden sonra yükselişe geçmiş ve biraz da sürpriz bir şekilde yarı finale ulaşmıştı. Her ne kadar Barça ve Real’in elenmelerindeki sebepler biraz kendilerinden kaynaklı gibi görülse de hiç kimse futbol oynamadan böylesine güçlü ekipleri eleyemezdi. Bayern Münih ve Chelsea gerek hücumları gerek savunmaları olsun oynadıkları futbol ve mükemmel motivasyonlarıyla finali hak ettiklerini gösterdiler bizlere.


                Barcelona kupaların en büyüğünü üst üste 2.kez kazanan ilk takım olmayı, Jose Mourinho da ligde ekarte ettikleri Barcelona’yı resmen tahtından etme şansını bir başka bahara erteledi. Bayern Münih ve Chelsea ise finale çıkarak Avrupa’nın en büyüğünün kim olduğunu ispanyollara iyi birer ders vererek şimdiden göstermiş oldular. Allianz Arena’daki Şampiyonlar Ligi final maçında Bayern Münih’in mi yoksa Chelsea’nin mi kupayı kazanacağını seyredip göreceğiz.

Hiç yorum yok: