31 Mayıs 2012 Perşembe

İrlanda Cumhuriyeti EURO '12Rusya ‘nın birinci bitirdiği grupta Ermenistan, Slovakya, Makedonya ve Andorra’nın önünde ikinci olan İrlanda play-off ‘larda Estonya ’yı geride bıraktı. EURO 2012 ‘de İtalya, İspanya ve Hırvatistan ile birlikte C grubunda mücadele edecek.

AVRUPA ŞAMPİYONASI GEÇMİŞİ:
Katıldığı Yıllar :  1988
Şampiyon : -
Final : -
Yarı Final:  -

KADROSU:

Kaleci: Shay Given (ASTON VILLA), Keiren Westwood (SUNDERLEND), David Forde (MILLWALL)

Defans: Sean St Ledger (LEICESTER CITY),Stephen Ward (WOLVES), John O’Shea (SUNDERLAND), Richard Dunne (ASTON VILLA), Stephen Kely (FULHAM), Darren O’Dea (CELTIC), Paul McShane (HULL CİTY)
Orta Saha:Glenn Whelan (STOKE CITY), Keith Andrews (WBA), Damien Duff (FULHAM), Stephen Hunt (WOLVES), Darron Gibson (EVERTON), Paul Green (DERBY), James McClean (SUNDERLAND), Aiden McGeady (SPARTAK  MOSCOW),
              
Forvet: Kevin Doyle (WOLVES), Robbie Keane (LA GALAXY), Shane Long (WBA), Jonathan Walters (STOKE CITY), Simon Cox (WBA)

Teknik Direktör: Giovanni Trapattoni


ÖNE ÇIKAN İSİMLER:

Robbie Keane: Hem İrlanda futbolunun hem de İngiltere futbolunun en önemli forvetlerinden. İrlanda Milli Takımı formasıyla en çok gol atan futbolcu unvanına da sahip olan Keane, Los Angeles ‘e transferinin ardından gözlerden birazcık uzak kaldı ancak yine de takımı adına ifade ettiği şeyleri hiçbir şey değiştiremez. Şu çok açık ki onun performansı direk olarak İrlanda ‘nın performasını etkileyecek.

Shay Given: İngiltere Ligi ‘nin en tecrübeli ve başarılı kalecilerinden olan Given, bir takım için çok önemli bir unsur olan “kaleci” pozisyonu adına takımına oldukça fazla güven vermektedir. Bu tarz turnuvalarda yetenekle tecrübenin geçerlilik açısından yarıştığını düşünürsek Given ‘ın İrlanda için ne demek olduğunu daha iyi kavrayabiliriz.

John O’Shea: Yine bir tecrübe abidesi öne çıkıyor İrlanda ‘da. Yıllarca Manchester United ‘a hizmet veren, hem sağ bekte hem de stoper de görev alabilen O’Shea bu sene Sunderland formasıyla ligde 29 maça çıktı ve istikrarının devam ettiğini gösterdi. Eskisi kadar yüksek performans sergilemese de devamlılığının varlığı onu önemli bir konuma getiriyor.

Aiden McGeady: Celtics formasıyla gösterdiği başarılı performans onu Spartak Moskova ‘ya taşımıştı. Hızı ve tekniği yüksek olan bir futbolcuya özellikle kanat bölgesinde her takımın ihtiyaç duyacağını göz önünde bulundurursak, McGeady ‘nin çok üst düzey bir yıldız olmamasına rağmen İrlanda ‘nın olası bir çeyrek finali için kullanacağı en tehlikeli silah olduğu söyleyebiliriz.


Genel Değerlendirme
Kağıt üzerinde baktığımızda turnuvanın en zayıf takımı olduğu söyleyebiliriz. Oyuncularının çoğunun İngiltere tecrübesinin hat safhada olması büyük avantajları olarak dursa da bulundukları grup da göz önüne alındığında pek bir varlık gösteremeyecekleri söylemek kimseyi şaşırtmaz. Şampiyonanın renkli takımlarından olacakları kesin ancak onları üç maçtan fazla izlemek – her ne kadar bu tarz turnuvalar sürprizlere açık olsa da –hayalden öteye gidemeyecek gibi.    

Hiç yorum yok: